//

Česká republika a elektroodpad

Česká republika implementovala požadavky směrnic EU vztahující se k nakládání s elektrozařízeními a odpady z nich novelou č. 7/2005 Sb. k zákonu o odpadech č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon).

Prováděcí vyhláškou k problematice nakládání s elektrickými a elektronickými zařízeními je vyhláška č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o  bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady). Vydaná v částce č. 123/2005 (6,3 MB, Adobe Acrobat dokument) Sbírky zákonů ČR.

Vyhláška č. 352/2005 Sb. byla novelizována vyhláškou č. 65/2010 Sb.  (vydanou v částce č. 24/2010 (3,2 MB, Adobe Acrobat dokument) Sbírky zákonů ČR), vyhláškou č. 285/2010 Sb. (vydanou v částce č. 106/2010 (0,64 MB, Adobe Acrobat dokument) Sbírky zákonů ČR) a vyhláškou č. 158/2011 (1,1 MB, Adobe Acrobat dokument) Sb. (vydanou v částce č. 59/2011 Sbírky zákonů ČR).

SBĚRNÁ MÍSTA pro odložení dosloužilých elektrozařízení naleznete na stránkách jednotlivých kolektivních systémů, např.:

 

Asekol, s.r.o. http://www.asekol.cz/sberna-mista.html 
Ekolamp, s.r.o. http://www.ekolamp.cz/o-nas/seznam-sbernych-mist
ELEKTROWIN a.s. http://www.elektrowin.cz/cs/informace-pro-verejnost/sberna-mista.html
REMA Systém, a.s. http://www.remasystem.cz/index.php/cz/sberna-mista.html
RETELA, s.r.o. http://www.retela.cz/index.php?s=82#mapy
OFO-recycling s.r.o. http://www.oforec.cz/index.php?id=22&lang=CS

 

Aktuální seznam všech provozovatelů kolektivních systémů se souhlasem pro zajištění financování nakládání s elektroodpady a s historickými elektrozařízeními na stránkách MŽP 

Definice:

Elektrické nebo elektronické zařízení (dále jen „elektrozařízení“) – zařízení, jehož funkce závisí na elektrickém proudu nebo na elektromagnetickém poli nebo zařízení k výrobě, přenosu a měření elektrického proudu nebo elektromagnetického pole, které náleží do některé ze skupin uvedených v příloze č. 7 k tomuto zákonu a které je určeno pro použití při napětí nepřesahujícím 1000 V pro střídavý proud a 1500 V pro stejnosměrný proud, s výjimkou zařízení určených výlučně pro účely obrany státu.

Pro občana zjednodušeně řečeno půjde o zařízení, která fungují buď na baterie nebo mají přívodní kabel pro zapojení do sítě.

Elektroodpad - elektrozařízení, které se stalo odpadem, včetně komponentů, konstrukčních dílů a spotřebních dílů, které v tom okamžiku jsou součástí zařízení.

Výrobce - fyzická nebo právnická osoba oprávněná k podnikání, která bez ohledu na způsob prodeje, včetně použití prostředků komunikace na dálku:

  1. pod vlastní značkou vyrábí a prodává elektrozařízení, nebo
  2. prodává pod vlastní značkou elektrozařízení vyrobená jinými dodavateli, neobjevuje-li se na zařízení značka osoby podle bodu 1., nebo
  3. v rámci své podnikatelské činnosti dováží elektrozařízení do České republiky, nebo tato elektrozařízení uvádí v České republice na trh.

Příloha č. 7 zákona:

Skupiny elektrozařízení:

  • 1.   Velké domácí spotřebiče
  • 2.    Malé domácí spotřebiče
  • 3.    Zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení
  • 4a.  Spotřebitelská zařízení    
  • 4b.  Solární panely*
  • 5.    Osvětlovací zařízení
  • 6.    Elektrické a elektronické nástroje (s výjimkou velkých stacionárních   průmyslových nástrojů)
  • 7.   Hračky, vybavení pro volný čas a sporty
  • 8.   Lékařské přístroje (s výjimkou všech implantovaných a infikovaných výrobků)
  • 9.    Přístroje pro monitorování a kontrolu
  • 10.  Výdejní automaty

*K 1.10. 2013 jsou vedena vedle již provedených zápisů další správní řízení o zápisu nebo změně v zápisu provozovatelů kolektivních systémů pro zajištění povinností dle dílu 8 zákona o odpadech (info MŽP)

Většina povinností vztahujících se k nakládání a financování elektrozařízení i ve fázi, kdy se staly odpadem, je přenesena na výrobce.

Povinnosti výrobce:

  • zajistit oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu,
  • zajistit značení výrobků uvedených na trh po 13. srpnu 2005,
  • zajistit značení výrobků grafickým symbolem pro účely zpětného odběru výrobků,
  • informovat spotřebitele o místech zpětného odběru a možnosti odevzdání starého výrobku při nákupu nového v místě prodeje,
  • informovat spotřebitele o jeho úloze při zpětném odběru použitých elektrozařízení a tím zamezení úniku nebezpečných složek, které obsahuje, do životního prostředí,
  • vyrábět výrobky tak, aby byla umožněna demontáž a další využití výrobků,
  • u výrobků vyrobených po 30. červnu 2006 a spadajících do skupin 1. až 7. a 10. podle přílohy č. 7 zákona omezit obsah olova, rtuti, kadmia, šestimocného chromu, PBB, PBDE,
  • po 13. srpnu 2005 podat návrh na zápis do Seznamu (do 60-ti dnů),
  • zpracovávat roční zprávy,
  • zapojit se do kolektivního systému pro financování historického elektroodpadu, tj. z výrobků uvedených na trh do 13. srpna 2005,
  • poskytovat zpracovatelům elektroodpadů veškeré informace, které jsou nutné k jeho zpracování, především údaje o obsažených nebezpečných látkách,
  • zajistit využití elektroodpadů podle následující tabulky:
Skupina elektrozařízeníVyužití [%]Opětovné použití a materiálové využití [%]
1. a 10. 80 75
3. a 4. 75 65
2., 5., 6., 7. a 9. 70 50
výbojky a zářivky 80 -

Financování nakládání s OEEZ z domácností

  1. Je-li elektrozařízení uvedeno na trh po dni 13. srpna 2005, výrobce elektrozařízení je povinen financovat zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění EEZ z domácností, které bylo odevzdáno v rámci systému zpětného odběru, jedná-li se o elektrozařízení, jehož je výrobcem.
  2. Bylo-li elektrozařízení uvedeno na trh do dne 13. srpna 2005, k zajištění zpětného odběru,zpracování, využití a odstranění EEZ pocházejícího z domácností, které bylo odevzdáno v rámci systému zpětného odběru, jsou výrobci a dovozci povinni vytvořit systém, do kterého v odpovídajícím rozsahu, zejména podle podílu na trhu, přispívají všechny tyto osoby, které jsou podnikatelsky činné v okamžiku vzniku příslušných nákladů.

Financování nakládání s OEEZ jiným než elektroodpadem z domácností

  1. Je-li elektrozařízení uvedeno na trh po dni 13. srpna 2005, zajistí jeho financování sám výrobce.
  2. Bylo-li elektrozařízení uvedeno na trh do dne 13. srpna 2005 a je-li nahrazováno výrobky stejného typu nebo výrobky, které plní stejnou funkci, zajistí financování výrobce takového nového výrobku při jejich dodávce, nejvýše však v počtu dodávaných elektrozařízení.
  3. Bylo-li elektrozařízení uvedeno na trh do dne 13. srpna 2005, není však nahrazováno výrobky stejného typu nebo výrobky, které plní stejnou funkci, zajistí financování koneční uživatelé, kteří nejsou spotřebiteli.