//

Možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady jako nástroje identifikace a řešení neoprávněného nakládání s odpady

Identifikační kód projektu: VG20122013090

Období řešení: 2012 - 2013

O projektu:

Cílem projektu je ukázat možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady jako nástroje identifikace a řešení neoprávněného nakládání s odpady. Výsledky budou využity ke zvýšení vědomostní úrovně, osvojení a udržení potřebných znalostí z této oblasti. Zvýší se připravenost bezpečnostních složek státu a tím i reálná účinnost zásahu Policie ČR a Hasičského záchranného sboru v případě podezření na neoprávněné nakládání s odpady nebo při mimořádné havarijní situaci.

Výstupy projektu:

1) Praktická příručka „Přeshraniční přeprava odpadů“ (1,4 MB, Adobe Acrobat dokument) byla vypracována jako praktická pomůcka pro pracovníky státní správy do jejichž kompetence patří i přeshraniční přeprava odpadů. Pomůže pro rychlejší orientaci v relevantních předpisech přímo při práci v terénu. 
Uvedené informace vycházejí z Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1013/2006/ES ze dne 14. června 2006 o přepravě odpadů (NPO) a Evropského katalogu odpadů, který byl v ČR implementován ve vyhlášce č. 381/2001 Sb., kterou se stanoví Katalog odpadů (KO), v platném znění.
Při vypracování příručky byl použit materiál „Waste(s) watch – december 2010, IMPEL a aktuální právní předpisy ČR a EU vztahující se k této problematice.
Příručka byla vypracována v rámci řešení projektu bezpečnostního výzkumu MV ČR – VG20122013090 pracovníky Centra pro hospodaření s odpady ve VÚV TGM, v.v.i., Praha.

2) Informace uvedené v „Manuálu pro zařazování odpadů do „Zeleného seznamu“ (12,6 MB, Adobe Acrobat dokument) mají za cíl pomoci podnikatelům a pracovníkům orgánů státní správy, kteří produkují, zpracovávají, přepravují, vyvážejí a kontrolují odpady, při zařazení odpadů tak, aby bylo ve shodě s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1013/2006 o přepravě odpadů. V manuálu jsou prezentována základní pravidla vycházející z platných předpisů a znalostí odpadů. Manuál není určen pro diskuzi o procedurálních požadavcích na přepravu odpadů, jedná se pouze o návod. Referenční materiály s instrukcemi, jak postupovat při přepravě nebo dovozu/vývozu odpadu, jsou dostupné na webových stránkách Ministerstva životního prostředí ČR.
Jedná se o výstup projektu VG20122013090 „Možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady jako nástroje identifikace a řešení neoprávněného nakládání s odpady“ vypracovaný v roce 2013 pracovníky Centra pro hospodaření s odpady.

3) „Metodika pro řešení neoprávněného nakládání s odpady“ (0,37 MB, Adobe Acrobat dokument) z 16. 4.2014. Metodika má za cíl poskytnout informace jednotlivým kompetentním orgánům státní správy, jakým způsobem postupovat při odhalování a řešení neoprávněného nakládání s odpady. Dosud nebyla problematika řešena systematicky a novost řešení spočívá zejména v propojení postupů všech složek veřejné správy a dalších dotčených subjektů.
Jedná se o uznatelný výstup=certifikovanou metodiku projektu VG20122013090 „Možnosti využití informací a zdrojů dat z oblasti nakládání s odpady jako nástroje identifikace a řešení neoprávněného nakládání s odpady“ vypracovaný v roce 2014 pracovníky Centra pro hospodaření s odpady.

Řešitel: Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce 

Hlavní řešitel: Ing. Věra Hudáková